סובלים מסטרס ומתח נפשי? כדאי שתקראו את זה

Updated: Jun 8, 2021

הסינים מאמינים שרוב תחלואיו של האדם המערבי נובעים מבעיות נפשיות ומסטרס, בעוד שמחלותיו של האדם האסייתי נובעות בעיקר ממחסור תזונתי, מבעיות היגיינה וממגורים בלתי הולמים. זהו אחד מן ההבדלים המהותיים שבין האדם המערבי לבין תושבי ארצות המזרח.

אנו בני התרבות המערבית חיים במתח בלתי אפשרי לאורך שנים. העבודה תובענית, דאגות כלכליות, תחרות בלתי פוסקת להישגים כלכליים, אי שקט ביטחוני וחשש מאלימות וטרור בעולם ובעיקר בארצנו, שוחקים את הנפש ובאים לידי ביטוי בתופעות גופניות. הגוף מגיב בסטרס ואוגר אותו בתוכו. אם לא נמצאה דרך לשחרר אותו החוצה, ידמה הסטרס לאדים היוצאים מתוך סיר רותח. אדם הנמצא באי שקט נפשי יתחיל לסבול מנדודי-שינה, הפרעות קצב הלב, עליית לחץ-הדם, אירועים-מוחיים, אירועים לבביים, ולסבול מתגובות רגשיות כמו לחץ, חרדה, כעס, אשמה ועוד.

אז מה הדרכים לנטרל סטרס?

1. אחת התרופות הטבעיות שמחסלת סטרס היא צחוק. צחוק תורם לשחרור של דופמין והורמונים נוספים שמורידים רמות של קורטיזול, אדרנלין והורמוני סטרס נוספים. 2. לעיסת מסטיק גם כן מורידה סטרס, זו אחת הסיבות שבגללן תרבויות עתיקות לעסו שרף של עץ. 3. מקלחת חמה מסייעת מאוד להיפטר ממתח ולחץ מיותר. 4. עצרו את הנשימה (רק למספר שניות, לא עד שתהפכו לכחולים..). לאחר מכן, תאלצו לקחת נשימה עמוקה, בצעו טכניקת נשימה הנקראת 4-7-8: נשפו את כל האוויר דרך הפה, לאחר מכן קחו שאיפה דרך האף וספרו עד ארבע. עצרו את הנשימה וספרו עד שבע, ועכשיו תנו לאוויר לצאת לאט דרך הפה תוך שאתם סופרים עד שמונה. חזרו על כך לפחות פעמיים ביום. 5. תאכלו משהו. אנשים נוטים להיות חרדים ועצבניים יותר כאשר הם רעבים. 6. רוצו במדרגות. הריצה תשפר את זרימת החמצן למוח, ויותר חמצן יגיע לאזור האחראי על בקרת מתח נפשי. 7. שתו תה קמומיל. תרכובות מסוימות הנמצאות בקמומיל (Matricaria recutita) נקשרות לאותם קולטנים במוח כמו תרופות הרגעה מסוימות (כגון וליום), ועוזרות להפיג מתח ולהירגע. 8. עשו 20 דקות של מדיטציה. מדיטציה נלמדת בקלות רבה ומתאימה לכל אדם שיש בראשו מחשבה, כלומר, לכל אחד. 9. הניחו את הידיים בהצלבה על החזה; תופפו בהן לסירוגין על החזה/הכתפיים בנגיעות קלות מאוד.

בהצלחה :)


גל ואדיר

קליניקה לרפואה סינית

טלפון: 077-5592164


לתיאום פגישת ייעוץ חינם >7 views0 comments

Recent Posts

See All