top of page

צמחי מרפא

צמחי מרפא

כאשר יש בעיה רפואית חמורה המצריכה טיפול ייעודי ומהיר, עלינו לגשת אל הרופא ולקבל את הטיפול המתאים, אך המציאות מראה כי רוב הבעיות הרפואיות הנפוצות לא דורשות טיפול כזה. לרוב מדובר בבעיות קלות יותר, ואלו הם מצבים נפוצים שאנשים סובלים מהם באופן יומיומי ושכולנו מכירים כמו כאבי ראש, כאבי גב ושרירים, צינון וגודש במערכת הנשימה, אלרגיות וגירויים של העור – כל אלו הם מצבים לא נעימים שלא תמיד אפשר לפתור עם תרופה או הליך כלשהו. מתוך כך, רבים מחפשים פתרונות שעשויים לסייע ושניתן ליישם בבית. צמחי המרפא נותנים מענה בנושא הזה. בואו ננסה להבין בדיוק מהם צמחי מרפא, אלו צמחים מומלצים, איך זה קשור לרפואה הסינית ואיך נבחר צמחי מרפא שמתאימים לנו.

 

?מה הם צמחי מרפא

צמחי מרפא זה מושג כולל לצמחים ממינים שונים שלהם יש ערך כלשהו של סיוע בריפוי, מניעה או הקלה על מצבים רפואיים שונים. מתוך כך צמחי המרפא נחשבים לכאלו בין אם הם חלק מחכמת מרפא עתיקת יומין ובין אם מדובר בצמחים המומלצים לאחר מחקרים בני ימינו. כלומר השימוש בצמחי מרפא נעשה גם על ידי מטפלים אלטרנטיביים מחד, אך מאידך גם על ידי רוקחים כחלק ממסגרות רפואיות מודרניות. את צמחי המרפא ניתן לצורך בדרכים שונות, החל מאכילה שלהם בצורתם הגולמית, דרך שתייה של חליטות, צריכה של מיצוי (תמציות) הצמח, בישול ושתייה של אבקה ועד לנטילת כמוסות המכילות ריכוז של חלקי הצמח. צמחי מרפא משתייכים למשפחות בוטניות שונות ויכולים להיות עצים, שיחים, פירות וירקות, פרחים וחלקים שונים של כל צמח.

 

?איזה צמחי מרפא מומלצים לגוף

צמחי מרפא מומלצים הם בראש ובראשונה צמחים שקיבלנו עליהם המלצה מאיש מקצוע מוסמך שמכיר כל צמח לעומק, והתמחה בתחום של צמחי מרפא. יש צמחי מרפא מומלצים ומוכרים למצבים רפואיים ספציפיים (למשל ג׳ינג׳ר או מנטה להקלה על דרכי הנשימה) ובהמשך נדבר ביתר פירוט על סוגים ספציפיים.

 

?מה הקשר בין רפואה סינית לצמחי מרפא

הרפואה הסינית היא תורה עתיקה שנולדה לפני אלפי שנים, והיא כוללת ידע עשיר שנצבר והתפשט ברחבי העולם, גם בימי טרום עידן האינטרנט ואפילו לפני הטלפון והדואר. הרפואה הסינית היא פרקטיקה שלמה וכוללת ובגלל זה היא גם כל כך פופולרית. היא שמה דגש על אבחון מקיף, וכאשר יש צורך לטפל בבעיה כלשהי, המטפלים בפרקטיקה מנסים להבין את המכלול של האדם ולא רק את הבעיה עצמה. כלומר – מה קדם לבעיה, אילו אלמנטים בחיים של המטופל מחמירים אותה והאם יש חריגות שונות במקומות אחרים בגוף שעשויות להיות קשורות אליה.

 

מכאן נעשית התאמה אישית של טיפול לכל מטופל עם טכניקות שונות. הרבה פעמים נעזרים באופן ספציפי בדיקור סיני ובטכניקות טיפול נוספות, אך נראה שבאופן גורף הרפואה הסינית מעודדת את השימוש בצמחי מרפא. על פי הרפואה הסינית, לכל בעיה רפואית כמעט יש צמח מרפא (ולרוב יותר מאחד) שיכול לעזור ולהקל עליה. השימוש בצמחים לצד השילוב עם הטכניקות הנוספות מאפשר בעצם פתרון הוליסטי וזהו בהחלט אחד מהעקרונות החשובים של הרפואה הסינית.

 

סוגי צמחי מרפא

צריך להבין כי יש אלפי סוגים של צמחי מרפא וכי מדי שנה מתגלים עוד ועוד צמחים חדשים שהאנושות טרם הכירה או לחלופין צמחים מוכרים שסגולותיהם התגלו רק עתה. אי אפשר לדבר על כולם, אבל בהחלט אפשר וראוי לציין כמה מצמחי המוכרים, הפופולריים והיעילים ביותר שקיימים:

 

  • קמומיל: לקמומיל יש תכונות אנטי בקטריאליות מובהקות ולכן הוא מומלץ במיוחד במצבים של קלקולי קיבה. התכונות האנטי דלקתיות שלו עוזרים להתמודד בצורה נפלאה עם כאבי בטן הנלווים לבעיות במערכת העיכול, והוא יכול לספק הקלה גם למי שסובל מבעיות עיכול כרוניות כמו תסמונת המעי הרגיז, אולקוס, קוליטיס וכן הלאה.

  • ג׳ימנמה: סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי ובקרב מבוגרים, וגם מי שלא סובל מסוכרת בהגדרה, חשוף לסיכונים בעקבות רמות סוכר גבוהות. לצמח הייחודי הזה תכונה מעניינת והוא יכול להוריד את רמות הסוכר בדם, ומעבר לכך נמצא על פי מחקרים שהוא יכול להפחית את התשוקה למתוק ורעב באופן כללי, כך שהוא מצוין למי שרוצה לרדת במשקל.

  • אכינצאה: צמח שמגיע מאמריקה הצפונית שהשימוש שלו ידוע עוד מתקופת האינדיאנים הילדים. הצמח המיוחד הזה יעיל בחיזוק מערכת החיסון דרך הגברה של ייצור הפגוציטים, הלוא הם תאי המערכת החיסונית. הצמח יעיל כל כך שניתן למצוא אותו גם בלא מעט תרופות מודרניות שניתן לרכוש בבתי המרקחת. מתאים לטיפול במחלות חורף: צינון, אלרגיות, זיהומים וכו׳, בטוח לשימוש עבור ילדים.

  • סמבוק שחור: הסמבוק השחור מקורו באפריקה ומדינות אסיה. הוא צמח שיעיל במיוחד בטיפול בזיהומים במערכת הנשימה. מעבר לכך, יש לו תכונות של חיזוק המערכת החיסונית ותכונות אנטי אלרגניות מובהקות.

  • ארטישוק תרבותי: בצמח הזה יש חומר מיוחד בשם צינרין, שיש לו טעם מר ומובהק. הוא מגביר את ייצור מיצי המרה בקיבה, וכתוצאה מכך רמת הכולסטרול בדם יורדת.

  • מליסה: השימוש במליסה החל אי שם ביוון העתיקה שבה השתמשו בו למטרת טיפול בזיהומים, הרפיה של השרירים והרגעה. ברפואה המודרנית נתגלה כי המליסה מגבירה את יכולת הזיכרון ומשפרת את תפקודי המוח.

  • קלנדולה: לצמח הנפלא הזה יש יכולת מצוינת לשיפור מראה העור, הוא משמש כחומר אנטי דלקתי ומסייע באיחוי רקמות עור פצועות וחיטוי וחיסול של מזהמים שונים בעור. היכולות יוצאות הדופן הללו מנוצלות על ידי חברות התרופות וכיום זהו רכיב עיקרי במשחות החתלה של תינוקות המסייעות בהתמודדות עם תפרחת חיתולים.

  • ולריאן: צמח המכיל רכיבים שונים המסוגלים בשילוב יחד להוריד לחץ וחרדה ואף מביאים להרגעה. היכולות הללו הופכות את הצמח לפתרון נפלא למי שסובל מבעיות שינה וזה בהחלט תחליף נהדר למי שרוצה להימנע מנטילת תרופות שינה חזקות.

 

?האם ניתן להחליט לבד איזה צמחים יש לרכוש

ברמה העקרונית אפשר לעשות זאת, וגם יש אנשים שעושים את זה על בסיס קבוע. האם זה מומלץ? לרוב לא. נכון שצמחי המרפא, ובטח המוכרים בהם, הם צמחים בטוחים לשימוש, אך גם צמחים בטוחים עשויים להיות מסוכנים כאשר נוטלים כמות גדולה מדי, כשלא יודעים כיצד להשתמש בהם כראוי או כאשר משתמשים בהם בשילוב עם תרופות או חומרים אחרים. על כן השימוש בצמחי מרפא מומלץ אך ורק בליווי והמלצה של אנשי מקצוע, שעברו הכשרה מסודרת ויודעים להתאים את הצמח הנכון ובכמות הנכונה תוך התחשבות ביתר הפרמטרים הספציפיים של כל אדם.

 

?האם טיפול בצמחי מרפא יכול להחליף תרופה

יש מצבים רפואיים ספציפיים שבהם אין דרך להימנע משימוש בתרופות קונבנציונליות, ניתוחים או טיפולים רפואיים מודרניים אחרים, ובמיוחד כאשר אלו הוראותיו של רופא. יחד עם זאת, יש בהחלט מקרים לא מבוטלים בהם השימוש בצמחי מרפא עשוי לסייע, ולכן כדאי לברר לגבי החלופות הטבעיות לפני שפונים לטיפול תרופתי שמגיע לרוב עם רשימה מפורטת למדי של תופעות לוואי.

 

כמו כן, חשוב להבין כי יש הרבה מקרים שבהם הפתרון היחיד הוא תרופות מודרניות ורפואה קונבנציונלית, אך לצדו השימוש בצמחי המרפא בהחלט יכול לתמוך ולזרז את תהליך ההחלמה. כלומר לצד הטיפול התרופתי, ניתן לשלב צמחי המרפא שיכולים לעזור ולתמוך, וכל זאת כאמור בליווי אנשי מקצוע בלבד שידעו למנן ולהתאים עבורכם את הטיפול המתאים.

 

כך או כך – שימוש בצמחי מרפא פותח את השער להסתכלות רחבה יותר על הבעיה הרפואית ועל הפרופיל של המטופל. לצד השימוש בצמחי מרפא מומלץ גם לבחון את ההרגלים וליצור שינוי מקיף בחיים הכולל תזונה נכונה, כושר גופני, הימנעות מלחצים וכן הלאה. מי שסובל משגרת חיים מלאה בסטרס ובלחצים, יכול להיעזר בטיפול טבעי לסטרס שיסייע לו לאזן את אורח חייו.

 

?האם כל אחד יכול להשתמש בצמחי מרפא

בהחלט. צמחי המרפא יכולים לסייע לכל אדם, בכל גיל ובכל מצב בחיים. יש צמחי מרפא שמתאימים לשימוש בילדים, כאלו שמתאימים לקשישים ולמבוגרים, צמחי מרפא לאנשים עם בעיות רפואיות ספציפיות, צמחי מרפא שמתאימים לנשים בהריון וכן הלאה. בכל מקרה חשוב להזכיר כי השימוש בצמחי מרפא חייב להיעשות בפיקוח והשגחה של אנשי מקצוע מומחים ומוסמכים בתחום, וגם אם מדובר בחומרים טבעיים זה לא אומר שניתן לצרוך אותם בכמות בלתי מוגבלת ולערבב צמחים שונים ללא ידע.

 

?מהי פורמולה ביתית לצמחי מרפא

פורמולה ביתית של צמחי מרפא היא למעשה תערובת ביתית שמכינים ממספר צמחי מרפא, שלכל אחד מהם תכונות ייחודיות. השילוב בין הצמחים מאפשר לטפל בכמה וכמה היבטים של הבעיה הרפואית. את הפורמולה הביתית מכינים לא אחת אנשים בביתם. לא מומלץ לעשות זאת, משום שרקיחת הפורמולות הללו היא מלאכה מורכבת ויש לדעת באילו צמחים להשתמש, מהי הכמות האידיאלית של אחד מהם, איך למצות את החומרים הפעילים הרצויים מכל צמח וכיצד לחבר את כולם לכדי תרופה אחת יעילה. מומלץ בחום להיעזר באנשי מקצוע ולא לרקוח פורמולה ביתית של צמחי מרפא ללא ידע מקצועי מתאים.

 

השירות שלנו

בקליניקה שלנו תוכלו לקבל שירות מיוחד של רקיחת פורמולת צמחים אישית גם מרחוק. הקליניקה שלנו ממוקמת בירושלים, אך יכולים להתאים עבורכם את הפורמולה מבלי שתצטרכו להגיע פיזית לקליניקה. אנו עושים זאת באמצעות אבחנה מדויקת דרך שיחת טלפון, שלאחריה נתאים לכם את פורמולת הצמחים שלה אתם זקוקים.

 

לסיכום

צמחי המרפא הם חלק בלתי נפרד מהמציאות האנושית מזה אלפי שנים. בעבר הצמחים היוו את הפרקטיקה הרפואית היחידה והיום גם הרפואה המודרנית אימצה אותם לחיקה כאשר הם משמשים לא אחת לרקיחת תרופות. צמחי המרפא יכולים להחליף במקרים מסוימים את השימוש לתרופות ומהווים פתרון טבעי יותר במצבים שונים ובמקרים אחרים יוכלו לסייע כטיפול תומך לצד טיפול תרופתי קונבנציונלי. נזכיר לסיום שמומלץ שלא לצרוך צמחים באופן עצמאי ללא היכרות ושחשוב להיעזר באנשי מקצוע כאשר נרצה לרתום לטובתנו את היכולות הנפלאות של צמחי המרפא. רק בריאות לכולם!

  • Whatsapp
bottom of page